Jak dbać o drukarkę?

Lepiej zapobiegać niż leczyć - tę znaną od starożytności, przypisywaną Hipokratesowi maksymę, możemy odnieść również do konserwacji drukarki. Dbanie o sprzęt jest łatwiejszym i często tańszym rozwiązaniem, niż usuwanie skutków nieprawidłowego użytkowania.

Poznaj sposoby, dzięki którym Twoja drukarka pozostanie sprawna przez lata.

Dbaj o drożność dysz drukujących. Pamiętaj o wyłączaniu drukarki przyciskiem on/off, gdy z niej nie korzystasz,
dzięki temu zapobiegniesz wysychaniu dysz.

Używaj drukarki co najmniej raz na kilka dni. Zapominalscy, którzy rzadko coś drukują, kupując drukarkę powinni zwrócić uwagę na modele, które same się włączają i przeczyszczają sobie dysze (oczywiście pod warunkiem, że są podpięte do źródła zasilania).

Nie kładź drukarki na boku ani jej nie odwracaj. Może to skutkować zalaniem drukarki tuszem przez otwory- odpowietrzniki.

Wymianę kartridży przeprowadzaj szybko. Zasada ta dotyczy modeli, w których stosuje się bezgłowicowe wkłady (Brother, Epson, niektóre modele HP oraz Canon). Unikniesz w ten sposób przedostania się powietrza do dysz, które mogłoby wysuszyć resztki tuszu. Najlepiej rozpakować nowe kartridże, zanim wyjmiesz z drukarki zużyte egzemplarze, dzięki czemu proces wymiany nie potrwa dłużej niż kilka minuti nie spowoduje negatywnych konsekwencji.

Drukarki laserowe wymagają raz na jakiś czas konserwacji. Głównym wrogiem drukarek jest kurz i wilgoć. Z czasem zużyciu ulega nie tylko toner, ale również rolki i prowadnice. Uszkodzeniu lub zużyciu mogą ulec również tacki i podajnik. Sporym kłopotem jest awaria nagrzewnicy, która utrwala wydruk. Jej wymiana może być najbardziej kosztownym przedsięwzięciem. Pomimo że drukarki są wykonywane z dobrych jakościowo materiałów, to mają określony czas żywotności.

Aby jak najdłużej utrzymać drukarkę w bezawaryjnym stanie należy ją odpowiednio konserwować. Istnieje możliwość oddania urządzenia do serwisu na czyszczenie, gdzie specjaliści użyją w tym celu dedykowanych przyrządów i płynów. Jednak gdy mamy w sobie coś ze „złotej rączki” można to również zrobić w warunkach domowych i z podstawowym asortymentem. Należy w tym celu ostrożnie zdjąć plastikowe pokrywy urządzenia i odkurzyć zwykłym odkurzaczem nastawionym na średnie bądź małe ssanie drukarkę i jej części z pozostałości prochu czy kurzu. Dobrym pomysłem jest także delikatne przetarcie łatwiej dostępnych zakamarków płynem z alkoholem, na przykład płynem do mycia szyb. Warto wspomnieć, że czujniki znajdujące się w urządzeniu mogą wymagać przetarcia takim płynem raz na jakiś czas, aby zapobiec błędom podczas użytkowania.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl